Felújítás előtt sokszor tájékozódunk különböző katalógusokból, ahonnan nemcsak inspirációt gyűjthetünk, hanem a tetőfelújítással kapcsolatos szakmaibb ismeretekre is szert tehetünk. Ez akkor is hasznos, ha a Várépítő pályázaton indulva kell ajánlatot, vagy tanácsot kérni szakemberekről. Érdemes tehát megismerkedni a különböző tartozékelemekkel és jelentőségükkel a tetőáttörések kapcsán is.
Számos olyan tartozékelem bújhat meg a fejünk fölött, amiről lehet, hogy még nem is hallottunk, pedig meghatározó a szerepük, ha például valamely berendezés kivezetését a tetőn keresztül kell megoldanunk. Ezeknek a felismerése és használatuk megértése viszont elengedhetetlen, akár egy helyiség kiszellőzéséről, akár a gáz elvezetéséről van szó. A tetőáttörésekről talán kevesebb szó esik a kelleténél, pedig funkciójukat tekintve legalább olyan fontosak, mint más rendszerelemek.
De mit is nevezünk tetőáttörésnek?
Minden olyan szerkezeti pontot, ahol valamilyen kivezetést kell megoldanunk az egyébként egybefüggő és vízzáró tetőszerkezeten. „Ilyen esetekben az a legjobb, ha gyári rendszerelemeket választunk, és tetőfedő szakemberrel építtetjük be” - hívja fel a figyelmet Kotrics Gábor, a BMI Bramac rendszermestere.
Ahogy a BMI Bramac többi rendszereleme, úgy a fedésbe tökéletesen illeszkedő Durovent termékek is megtalálhatóak a tetőcserepek formájához és színéhez passzoló változatban. A hullámos, hornyolt, illetve a sík, hornyolt tetőcserepekhez egyaránt rendelkezésre állnak a megfelelő elemek. Utóbbiak használata például a BMI Bramac Reviva tetőcserepek esetén jut fontos szerephez a tetőáttörések mind a három típusánál, melyeket egyenként be is mutatunk.
A helyiségkiszellőző-egységet párás helyiségek (például padlásterek), fürdőszoba és páraelszívó esetében kell alkalmazni. Elsődleges funkciója egy ablaktalan helyiség ventilátoros meghajtással történő szellőztetése a tetősíkon kivezetve. A tetősíkra merőleges kialakítású tetőátvezető csővel, fóliagyűrűvel biztonságos és fokozottan vízzáró áttörést jelent a cserépfedésen és az alátéthéjazaton keresztül is.
Ha kábelt kell bevezetni az épületbe, például internet, kábeltévé vagy parabola telepítésekor, akkor a Durovent antennakivezetőt és a tetőtartó rendszerelemet lehet kombinálni. A tetőtartó a tetőfólián kívül masszívan beépül az ellenlécekhez rögzítve, nem kell vastag csövet átvezetni a tetőfólián keresztül, kockáztatva, hogy bejut a csapadékvíz vagy kondenzáció keletkezik. Kondenzációs turbó gázkazán beépítésekor a füstcső kivezetését füstgázkivezető-egységgel lehet megoldani.
„A legtöbb hiba ebben az esetben abból szokott adódni, ha a tetőfóliát csak kivágja a kazános, és nem állítja helyre a kazáncső körül. Tetőfedőként ilyenkor a füstcső és a tetőfólia csatlakozását megfelelő ragasztószalaggal körberagasztjuk, hogy itt se adjunk esélyt a víz bejutásának a padlástérbe vagy tetőtérbe” - jegyzi meg Kotrics Gábor. A beázásveszélyre minden, a tetőhéjazaton lévő áttörésnél és az alátéthéjazaton is figyelni kell. Ha az áttörés elkerülhetetlen, akkor olyan megoldást kell választani, ahol a vízzáróság nem sérül. Ezekben a döntésekben és lépésekben egy jó szakember és a minőségi alapanyagok garantálhatják a sikert.